Hurricane Wrestling Club

Liberty Hurricane Wrestling Club

Bethlehem Holiday wrestling classic 2018

Team Scores

image7

Champions

image8

Champions

image9

 1.  Liberty  225.0

2 Northampton  211.0

3 Nazareth  170.5

4 Saucon Valley  161.0

5 Council Rock South  147.5

6 Wilson  125.0

7 Easton  121.0

8 Arlington Martin  106.0

8 Phillipsburg  106.0

10 Spring Ford  102.0

11 Hazleton  101.0

12 Wilson West Lawn  88.5

13 North Penn  79.5

14 Wissahickon  76.5

15 Shenendehowa  75.0

16 Garnet Valley  74.5

17 Williamsport  69.5

18 Quakertown  64.0

19 Northern Lebanon  62.5

20 Delaware Valley  60.5

21 Upper Dauphin  57.5

21 Wyoming Valley West  57.5

23 Pennridge  56.0

24 Honesdale  53.5

25 Parkland  47.5

26 Freedom  46.0

27 Owings Mills  43.0

28 Whitehall  42.0

29 Pen Argyl  36.0

30 Blue Mountain  29.0

31 Tri Valley  23.0

32 Northwestern Lehigh  22.5

 106

  • 1st Place - Stevo Poulin of Shenendehowa
  • 2nd Place - Donavan Whitted of Arlington Martin
  • 3rd Place - Christopher Arciuolo of Saucon Valley
  • 4th Place - Ryan Stilgenbauer of Northampton
  • 5th Place - James Day of Phillipsburg
  • 6th Place - Braxton Fries-Appello of Easton
  • 7th Place - Connor Werner of Liberty
  • 8th Place - Tristyn Bodie of Honesdale

113

  • 1st Place - Tal-Reese Flemming of Liberty
  • 2nd Place - Braden Bower of Williamsport
  • 3rd Place - Kyle Waterman of Council Rock South
  • 4th Place - Alexander Hanley of Northampton
  • 5th Place - Alex Dufour of Owings Mills
  • 6th Place - Shane Reynolds of Spring Ford
  • 7th Place - Tyler Cunningham of Whitehall
  • 8th Place - Logan Maczko of Phillipsburg

120 

  • 1st Place - Matt Maloney of Liberty
  • 2nd Place - Andrew Smith of Nazareth
  • 3rd Place - Riley Bower of Williamsport
  • 4th Place - JJ White of Wyoming Valley West
  • 5th Place - Maximino Mendez of Council Rock South
  • 6th Place - Corey Cope of Quakertown
  • 7th Place - Luis Vargas of Freedom
  • 8th Place - Griffin Hollingsworth of Garnet Valley

126

  • 1st Place - Elijah Bundro of Wilson
  • 2nd Place - David Krokowski of Wyoming Valley West
  • 3rd Place - Bronson Garber of Upper Dauphin
  • 4th Place - Mike Torres of Liberty
  • 5th Place - Shane Hanson - Ashworth of Council Rock South
  • 6th Place - Bryce Parenti of Phillipsburg
  • 7th Place - Preston Machado of Delaware Valley
  • 8th Place - Xavier Arner of Whitehall

132

  • 1st Place - Julian Chlebove of Northampton
  • 2nd Place - Travis Jones of Phillipsburg
  • 3rd Place - Joshua Jones of Saucon Valley
  • 4th Place - William Morrow of North Penn
  • 5th Place - Braden Ricchini of Council Rock South
  • 6th Place - Kyron Bryson of Easton
  • 7th Place - Christian Kislan of Hazleton
  • 8th Place - Bryan Diaz of Parkland

138

  • 1st Place - Devon Britton of Northampton
  • 2nd Place - Jack McGill of Spring Ford
  • 3rd Place - Drew Clearie of Nazareth
  • 4th Place - Marckis Branford of Wilson
  • 5th Place - Thomas Spirk of Saucon Valley
  • 6th Place - Domenic DeFalco of Quakertown
  • 7th Place - Gavin Hollingsworth of Garnet Valley
  • 8th Place - Jack Dardia of Delaware Valley

145

  • 1st Place - Jagger Condomitti of Northampton
  • 2nd Place - Brock Delsignore of Shenendehowa
  • 3rd Place - Dashawn Farber of Nazareth
  • 4th Place - Eric Woloshyn of Council Rock South
  • 5th Place - Jason Rezac of Liberty
  • 6th Place - Nicholas Rosengrant of Saucon Valley
  • 7th Place - Anthony Steinmeyer of Wilson West Lawn
  • 8th Place - Kyle Tino of Phillipsburg

152

  • 1st Place - Evan Widing of Pennridge
  • 2nd Place - Brandon Connor of Wilson West Lawn
  • 3rd Place - Zach Carpenter of Arlington Martin
  • 4th Place - Charles Everdale of Hazleton
  • 5th Place - Brandon Lawson of Honesdale
  • 6th Place - Machiavelli Amaya of Owings Mills
  • 7th Place - Joseph Ferraina of Nazareth
  • 8th Place - Jake Koerwitz of Easton


160

  • 1st Place - Patrick O`Neill of North Penn
  • 2nd Place - Eric Two Lance of Arlington Martin
  • 3rd Place - Kolbe Eidle of Wilson West Lawn
  • 4th Place - Jake Dressler of Nazareth
  • 5th Place - Michael Kistler of Northampton
  • 6th Place - Anthony Robinson of Williamsport
  • 7th Place - Anthony Micci of Wilson
  • 8th Place - Thomas Abode of Phillipsburg

170

  • 1st Place - Connor Herceg of Nazareth
  • 2nd Place - Ethan Herb of Northern Lebanon
  • 3rd Place - Tristan Tadeo of Arlington Martin
  • 4th Place - Joshua Talijan of Liberty
  • 5th Place - Isaiah Reinert of Easton
  • 6th Place - Jake Marnell of Hazleton
  • 7th Place - Jarrett Hirschbeck of Saucon Valley
  • 8th Place - Matt Colajezzi of Council Rock South

182

  • 1st Place - Joey Milano of Spring Ford
  • 2nd Place - Dominic Falcone of Easton
  • 3rd Place - Kevin Hennessy of Liberty
  • 4th Place - Alec Snyder of Wilson
  • 5th Place - Nik Korbich of Council Rock South
  • 6th Place - Dan Keller of Wissahickon
  • 7th Place - Diondre Space of Owings Mills
  • 8th Place - Thomas Manos of Nazareth

195

  • 1st Place - Damen Moyer of Liberty
  • 2nd Place - Dane Csencsits of Saucon Valley
  • 3rd Place - Logan Green of Pennridge
  • 4th Place - Jayden Bortz of Northampton
  • 5th Place - Brian Fennell of Wissahickon
  • 6th Place - Giani Gilch of Council Rock South
  • 7th Place - Austin Roth of Phillipsburg
  • 8th Place - Matthew Cruise of Easton

220

  • 1st Place - Shane Noonan of Hazleton
  • 2nd Place - Kolby Flank of Wilson
  • 3rd Place - Stephen Schott of Nazareth
  • 4th Place - Jake Ahmad of Liberty
  • 5th Place - Andrew Balukas of Easton
  • 6th Place - Donald Gelnett of Upper Dauphin
  • 7th Place - Blake Lambert of Northampton
  • 8th Place - Kevin Croley of Blue Mountain

285

  • 1st Place - Jaden Freeman of Liberty
  • 2nd Place - Coltin Deery of Garnet Valley
  • 3rd Place - Nickolas Warnke of Saucon Valley
  • 4th Place - Mark Thompson of Wissahickon
  • 5th Place - Cory Border of Parkland
  • 6th Place - Amir Pickens of North Penn
  • 7th Place - Tyler Pellechia of Easton
  • 8th Place - Stone Clouser of Tri Valley

Bethlehem Holiday wrestling classic 2017

Team Scores

image32

  

Team Scores

1 Liberty HS  185.0

2 Nazareth  169.5

3 Phillipsburg  151.0

4 Saucon Valley  137.0

5 Easton  134.0

6 Northampton  122.5

7 Council Rock South  114.0

7 Spring Ford Hs  114.0

9 Pottsville Area Hs  108.0

10 Pennridge  103.5

11 Delaware Valley  102.0

12 Parkland Hs  98.5

13 Northern Lebanon  91.0

14 North Penn  89.0

15 Council Rock North Hs  86.0

15 Northwestern Lehigh  86.0

17 Warwick  85.5

18 Freedom  82.5

19 Blue Mountain  69.0

20 Tri Valley  59.0

20 Wyoming Valley West  59.0

22 Wilson West Lawn  57.0

23 Hazleton  56.0

24 Wilson Area Hs  55.0

25 Cocalico  54.5

26 Quakertown  51.0

27 Pen Argyl  43.5

28 Honesdale  39.0

29 Garnet Valley Hs  38.5

30 Pleasent Valley  23.0

31 Whitehall  14.5

Champions

image33

106

  • 1st Place - Tal-Reese Flemming of Liberty HS
  • 2nd Place - Kyle Waterman of Council Rock South
  • 3rd Place - Kyle Hauserman of Council Rock North Hs
  • 4th Place - Joe Porco of Delaware Valley
  • 5th Place - Luis Vargas of Freedom
  • 6th Place - Brandon Breidegan of Northern Lebanon
  • 7th Place - Gunnar Wagner of Northampton
  • 8th Place - John Corra of Hazleton

113

  • 1st Place - Matthew Maloney of Liberty HS
  • 2nd Place - Andrew Smith of Nazareth
  • 3rd Place - Maximino Mendez of Council Rock South
  • 4th Place - JJ White of Wyoming Valley West
  • 5th Place - Nick Onea of Pottsville Area Hs
  • 6th Place - Cullen Day of Phillipsburg
  • 7th Place - Evan Gleason of Easton
  • 8th Place - Joseph Tiwold of Northampton

120

  • 1st Place - Brandon Meredith of Spring Ford Hs
  • 2nd Place - Brandon Kassis of Parkland Hs
  • 3rd Place - Travis Jones of Phillipsburg
  • 4th Place - Sebastian Mateo of Liberty HS
  • 5th Place - Kayde Althouse of Cocalico
  • 6th Place - Shane Hanson - Ashworth of Council Rock South
  • 7th Place - Luke Lucerne of Council Rock North Hs
  • 8th Place - Corey Cope of Quakertown


126

  • 1st Place - Joshua Jones of Saucon Valley
  • 2nd Place - Travis Brown of Liberty HS
  • 3rd Place - Sean Pierson of Nazareth
  • 4th Place - Cal Schoffstall of Pottsville Area Hs
  • 5th Place - Nick Dolak of Parkland Hs
  • 6th Place - Logan Ninos of Northampton
  • 7th Place - David Krokowski of Wyoming Valley West
  • 8th Place - Jack McGill of Spring Ford Hs

132

  • 1st Place - Jonathan Miers of Easton
  • 2nd Place - Josh Mason of Blue Mountain
  • 3rd Place - Jagger Condomitti of Northampton
  • 4th Place - Ben Radner of Council Rock South
  • 5th Place - Drew Clearie of Nazareth
  • 6th Place - Michael Torres of Liberty HS
  • 7th Place - Colin Leonard of Northern Lebanon
  • 8th Place - Kyle Tino of Phillipsburg

138

  • 1st Place - Devon Britton of Northampton
  • 2nd Place - Cameron Robinson of Council Rock North Hs
  • 3rd Place - Cody Harrison of Phillipsburg
  • 4th Place - Andrew Evans of Freedom
  • 5th Place - Brandon Connor of Wilson West Lawn
  • 6th Place - Matt Peters of Northwestern Lehigh
  • 7th Place - Justin Kyra of Saucon Valley
  • 8th Place - Mike McKinney of Delaware Valley

145

  • 1st Place - Zach Ortman of Parkland Hs
  • 2nd Place - Jason Jones of Saucon Valley
  • 3rd Place - Nathan Stefanik of Nazareth
  • 4th Place - Kolbe Eidle of Wilson West Lawn
  • 5th Place - Jarret Niedosik of North Penn
  • 6th Place - Jayson Zinsmeister of Phillipsburg
  • 7th Place - Benjamin Huber of Freedom
  • 8th Place - Landon Stanislow of Wyoming Valley West

Champions

image34

152

  • 1st Place - Samuel Sasso of Nazareth - TOURNAMENT OUTSTANDING WRESTLER
  • 2nd Place - Brian Meyer of Phillipsburg
  • 3rd Place - Evan Widing of Pennridge
  • 4th Place - Cole Flanagan of Council Rock South
  • 5th Place - Angelo Mahaffey of Saucon Valley
  • 6th Place - Luke Hirtzel of Warwick
  • 7th Place - Stephen Herb of Northern Lebanon
  • 8th Place - Michael Kistler of Northampton

160

  • 1st Place - Chase Anklam of Pen Argyl
  • 2nd Place - Dillon Sheehy of Council Rock North Hs
  • 3rd Place - Gaven Krazer of Easton
  • 4th Place - Blaise Bressler of Northern Lebanon
  • 5th Place - Jackson Bernhard of Northwestern Lehigh
  • 6th Place - Ben McQuillen of Blue Mountain
  • 7th Place - Thomas Spirk of Saucon Valley
  • 8th Place - Patrick O`Neill of North Penn

170

  • 1st Place - Caleb Clymer of Northwestern Lehigh
  • 2nd Place - Logan Green of Pennridge
  • 3rd Place - Lance Wissing of Phillipsburg
  • 4th Place - Nik Korbich of Council Rock South
  • 5th Place - Joshua Talijan of Liberty HS
  • 6th Place - Michael Gradwell of Spring Ford Hs
  • 7th Place - Forfeit Forfeit of Unattached
  • 8th Place - Joe Guida of Parkland Hs
  • 8th Place - Tommy Manos of Nazareth

182

  • 1st Place - Josh Stillings of Pennridge
  • 2nd Place - Cade Wilson of Nazareth
  • 3rd Place - Andrew Kidd of Delaware Valley
  • 4th Place - Cole Painter of Pottsville Area Hs
  • 5th Place - Kolt Schaeffer of Tri Valley
  • 6th Place - Dane Csenesits of Saucon Valley
  • 7th Place - Adam Lizak of Parkland Hs
  • 8th Place - Logan Boring of Warwick

195

  • 1st Place - Damen Moyer of Liberty HS
  • 2nd Place - Nate Stine of Blue Mountain
  • 3rd Place - Ben Fromm of Cocalico
  • 4th Place - Shane Noonan of Hazleton
  • 5th Place - Timothy Nevadomsky of Pottsville Area Hs
  • 6th Place - Tyler Pellechia of Easton
  • 7th Place - Daniel Sibel of North Penn
  • 8th Place - Roland McClune of Warwick

220

  • 1st Place - Evan Clark of Warwick
  • 2nd Place - John McCarthy of Delaware Valley
  • 3rd Place - Owen Verespy of North Penn
  • 4th Place - Tyler Larocca of Spring Ford Hs
  • 5th Place - Edward Confer of Northampton
  • 6th Place - Kolby Flank of Wilson Area Hs
  • 7th Place - Jacob Frank of Easton
  • 8th Place - Quinn Moyer of Northwestern Lehigh

285

  • 1st Place - Danny Scheib of Tri Valley
  • 2nd Place - Ryan Stewart of Warwick
  • 3rd Place - Ryan Cody of North Penn
  • 4th Place - Matthew Lepore of Spring Ford Hs
  • 5th Place - Jonathan Pineda of Easton
  • 6th Place - Jaden Freeman of Liberty HS
  • 7th Place - Mike Saint Juste of Pottsville Area Hs
  • 8th Place - Tommy Mahoney of Garnet Valley Hs